Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W niedzielę, 11 listopada 2018 roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W Świetlicy Wiejskiej w Łagodzinie świętowaliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sołtys Wsi Łagodzin Janusz Bugajny, Rada Sołecka i Rada Kościelna zadbali o sprawny przebieg uroczystości.

O godzinie 12.00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. przy ul. Osadniczej odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, a po jej zakończeniu wierni oraz mieszkańcy Łagodzina i pobliskich miejscowości przybyli do Świetlicy. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Paweł Tymszan Wójt Gminy Deszczno, Ksiądz Proboszcz Jan Kozłowski z Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Ulimiu.

Organizowane w świetlicy spotkania integracyjne zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem ze strony mieszkańców. Także i na ten szczególny dzień przygotowano również tradycyjną żołnierską grochówkę, pieczone udka z kurczaka, pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, pyszne ciasta domowe oraz ciepłe napoje. Pomoc przy lepieniu dużej ilości pierogów zaoferowały nawet dwie seniorki z Łagodzina. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na wymianę czwartego witraża w Kościele pw. NMP w Gorzowie Wlkp. przy ul. Osadniczej, ponieważ nie zdołano jeszcze zebrać całej kwoty.

Zadbano również o wystrój sali, z biało-czerwonymi symbolami narodowymi, będącymi znakiem obywatelskiej wspólnoty. Przed budynkiem wywieszono Flagę Polski. Przygotowano kącik historyczny, by pokolenia Polaków mogły zapoznać się z faktami i pamiętać datę 11 listopada 1918 roku, z główną postacią Józefem Piłsudskim. Do wglądu były także dwie Księgi Meldunkowe mieszkańców Łagodzina od 1945 roku do początku lat siedemdziesiątych oraz dwie części Kroniki Łagodzina. Materiały faktograficzne cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników spotkania.

Był także czas na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ze śpiewników, które przygotowano na tę okazję. Organizatorzy mieli wiele ciekawych i wartościowych pomysłów dla dzieci. Przygotowano oddzielne stoliki z materiałami plastycznymi. Zaproponowano milusińskim wykonanie łańcucha z bibuły w barwach narodowych, Godła oraz Flagi Polski. W specjalnie przygotowanych kopertach, na kartkach pocztowych piętnaścioro dzieci (w wieku: 5-14 lat) napisało życzenia dla Polski. Dzieci miały również okazję do integracji podczas gier świetlicowych: bilard, puzzle, warcaby i inne. Specjalnymi farbkami, na twarzy i rękach malowano polską flagę.

Czas wojny we wspomnieniach rodziców jednej z uczestniczek dzisiejszego spotkania był smutną lekcją historii, ale godną zapamiętania.

Organizatorzy kierują słowa podziękowania do wszystkich osób, które zaangażowały się w przygotowanie i sprawny przebieg uroczystości, a uczestnikom dziękują za liczne przybycie i aktywny udział w świętowaniu Dnia Niepodległości.

Tekst: Anna Żłobińska

Foto: Janusz Bugajny, Jagoda Gaść, Anna Lusztak


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *