Przeskocz do treści

Wyjazd do Szczecina

W dniu 17 listopada 2017 roku odbył się jednodniowy wyjazd do stolicy województwa zachodniopomorskiego, w ramach Projektu PFRON. Spośród 35 osób (z grupą niepełnosprawności), z Łagodzina uczestniczyło 7 osób.

Miasto Szczecin przywitało nas słońcem. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Narodowego, wielodziałowego, gromadzącego zbiory archeologii, sztuki dawnej i współczesnej, historyczne, numizmatyczne, nautyczne, etnograficzne. Z uwagi na określony czas, zwiedziliśmy niektóre wystawy stałe, m. in.:Sztuka Afryki – między maską a fetyszem, prezentująca bogatą kolekcję obiektów. (Maska jest w Afryce ważnym i trwałym elementem kultury). Rzeźby i inne magiczne przedmioty zostały pogrupowane wg ludów, od których pochodzą. Dzieci magii - nowa, stała wystawa, ze zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie poświęcona jest afrykańskiemu teatrowi lalek – Obiekty prezentowane na ekspozycji to część kolekcji podarowanej Muzeum Narodowemu w Szczecinie w 2007 r. przez Oleńkę Darkowską-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier, wybitnych znawców afrykańskiego teatru lalek. Wystawa obejmuje ok. 200 afrykańskich lalek teatralnych pochodzących z różnych części Afryki. Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów - wystawa prezentująca największą w Europie kolekcję rekonstrukcji słynnych antycznych posągów z brązu, uzupełnioną dziełami ceramiki antycznej. Oglądaliśmy także modele jednostek pływających. Po przerwie obiadowej mieliśmy czas na spacer po mieście.

O godzinie 19.00, w nowoczesnym budynku (wybudowanym w 2014 r.) Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, wiodącej instytucji kultury w województwie zachodniopomorskim odbył się koncert Młynarski/Bruckner. Orkiestra Symfoniczna  Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Jakub Jakowicz skrzypce, Jacek Kasprzyk dyrygent. W programie: EMIL MŁYNARSKI - Koncert skrzypcowy nr 2 D-dur op. 16 /po przerwie/ ANTONI BRUCKNER – Symfonia nr 9 d-moll. Byliśmy pod wrażeniem pięknej gry wirtuoza skrzypiec, Jakuba Jakowicza i dyrygenta Jacka Kasprzyka, który dzięki wybitnej muzykalności i charyzmie przygotował ok. 100- osobowy zespół muzyków i wytworzył twórczą atmosferę.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Organizatorów wyjazdu, a Pani Marii Butrym i Emilii Rogali (pracownikom OPS w Deszcznie) za sprawny i miły przebieg integracyjnego spotkania.

 

Tekst: Anna Żłobińska

Foto: Anna Lusztak

 

źródła informacji:

www.muzeum.szczecin.pl

www.filharmonia.szczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *