Park Mużakowski

Dnia 30 czerwca 2018 roku o godzinie 6.00, zgodnie z planem wycieczki  wyruszyliśmy autokarem do  Parku Mużakowskiego (niem. Park von Muskau lub Fürst-Pückler-Park). Zajmuje on 728 ha i położony jest po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką w województwie lubuskim, powiecie żarskim. Jest największym parkiem w Polsce w stylu angielskim.

Uczestnikami wyjazdu byli mieszkańcy Łagodzina, Deszczna, Baczyny i Gorzowa Wlkp.

Przewodnikiem była pani Renata Ochwat, która w czasie jazdy przybliżała nam historię mijanych miejscowości polskich, dawniej niemieckich, Dolnego Śląska i powstania zamku Bad Muskau.

Z Łęknicy, miasta położonego nad Nysą Łużycką, przez Most Pocztowy pieszo przeszliśmy na stronę niemiecką i podziwialiśmy dzieło sztuki ogrodowej. Mijaliśmy oficyny zamkowe (dawniej mieszkania pracowników zamku), dzisiaj część hotelowa. Zaprzęgi konne czekały na turystów. Zachwycaliśmy się pięknem krajobrazu. Uwagę naszą przykuło drzewo kasztanowca, rosnące w kształcie kopca kreta. Przechodziliśmy obok starych zamków z herbami rodowymi.

W kawiarni nowego zamku Bad Muskau rozkoszowaliśmy się Torcikiem księcia Pücklera i pyszną kawą.

Po krótkim odpoczynku przeszliśmy na polską stronę parku dendrologicznego. Podziwialiśmy drzewo posadzone w pniu wypalonego drzewa i inne bajkowe widoki.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Żarach. Zwiedzaliśmy ruiny Pałacu Promnitzów, który został wzniesiony w latach 1710-1728 z inicjatywy Erdmanna II von Promnitz w stylu barokowym. Pogoda sprzyjała spacerom po Starym Rynku. Zatrzymaliśmy się przy fantastycznej fontannie ze szklanymi elementami w kształcie skrzydeł i historycznej ławeczce z rzeźbą kompozytora grającego na skrzypcach Georga Philippa Telemanna, jednego z najwybitniejszych kompozytorów niemieckiego baroku, który przebywał w Żarach w latach 1704-1708 i dyrygował nadworną orkiestrą.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiad i wróciliśmy do swoich domów. Wyjazd integracyjny bardzo udany i mamy nadzieję, że kolejny będzie jeszcze lepszy.

Organizatorzy przedsięwzięcia z Klubu Łagodzina dziękują wszystkim uczestnikom za udział, a Panu Pawłowi Tymszanowi, Wójtowi Gminy Deszczno za zapewnienie środka transportu.

Tekst: Anna Lusztak, Anna Żłobińska

Foto: Anna Lusztak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *