Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2018 w Łagodzinie

W niedzielę, 11 listopada 2018 roku obchodzono 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość odbyła się w Świetlicy Wiejskiej w Łagodzinie.

O godzinie 10.30 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. przy ul. Osadniczej odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu mieszkańcy Łagodzina i Gorzowa Wlkp. przybyli do świetlicy.

Sołtys Łagodzina Janusz Bugajny powitał gości. O godzinie 12.00 zaprosił do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Ksiądz Proboszcz z Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Ulimiu.

Janusz Bugajny, z mieszkańcami Łagodzina i Gorzowa Wlkp. zadbał o sprawny przebieg doniosłego wydarzenia.

Na budynku wywieszono flagę Polski. W biało-czerwony wystrój sali chętnie włączyła się młodzież. Na ten historyczny dzień przygotowano okolicznościowe koszulki i kącik historyczny, nawiązujący do okresów dziejów Polski i przybliżający postać Józefa Piłsudskiego.

Wśród materiałów historycznych eksponowany był wykaz pierwszych polskich mieszkańców, którzy przybyli do Łagodzina po zakończeniu II wojny światowej w latach: 1945-1955. Indeks sporządziła Pani Anna Lusztak na podstawie „Ksiąg meldunkowych” oraz „Rejestru meldunkowego”, prowadzonych przez sołtysów w latach: 1945-1967. Po 1967 roku obowiązek ten przejęła Gromadzka Rada Narodowa w Zieleńcu, a następnie Urząd Gminy w Deszcznie.

Dla dzieci wydzielono stoliki z materiałami plastycznymi, dominowały biało-czerwone kolory. Na ten szczególny dzień przygotowano potrawy, m. in.: tradycyjną żołnierską grochówkę, gołąbki, pyszne ciasta domowe, owoce, ciepłe i zimne napoje, słodycze dla dzieci.

Był czas na poczęstunek i rozmowy o historycznych wydarzeniach. Zgromadzeni wspólne śpiewali pieśni patriotyczne ze śpiewników, przygotowanych na tę okoliczność.

Organizatorzy skierowali słowa podziękowania do wszystkich osób, które zaangażowały się w przygotowanie uroczystości, a uczestnikom za liczne przybycie i aktywny udział w świętowaniu 100-lecia Niepodległości Polski.

Tekst: Anna Żłobińska

Foto: Edyta Matlak, Wiktoria Pysno, Anna Żłobińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *